به وب ســایت شــرکــت آبــزی پــرور محــلات خوش آمــدیــد.

Blue GREEN GREY Violet
آب شیرین آب شور فایتر گلدفیش گیاهان نئون تترا آروانا

آب شیرین

ماهی های آب شیرین می توانند ماهی های آب سرد و یا ماهی گرمسیری باشند. ماهی های آب سرد عمدتا هم خانواده ماهی قرمز هستند در حالی که ماهیهای گرمسیری آب شیرین خانواده بزرگتری را شامل میشوند ازجمله ماهی های آب شیرین گرمسیری میتوان به  ماهی آنجل، دیسکس، سیچلایدهاو باربها اشاره کرد. دریاچه ها، رودخانه ها و نهرها که محیط طبیعی زیستی یک ماهی آب شیرین را تشکیل می دهند، معمولا در طبیعت هم دچار تغییرات دوره ای می شوند. این فرآیند سبب ایجاد سازگاری بیشتر این ماهی به تغییرات دو محیط طبیعی و آکواریوم شده است.

آب شور

ماهی های آب شور همگی ماهی های آب سرد هستند مثل دلقک ماهی، پروانه ماهی، مارماهی، اسب دریایی و خروس ماهی. شرایط تقریبا ثابت اقیانوسها حساسیت بیشتری را در ماهی آب شور به وجود آورده است.ماهی های آب شور به یک محیط کم نوسان در دما، شوری، آمونیاک و نیترات نیاز دارد.PH آکواریوم آب شور باید بین 8.2 و 8.4 باشد.

فایتر

فايتر ماهي جنگجوي تايلندي (Betta splendens) بومي پننينسولا مالي و تايلند مي باشد.اين ماهي از شاخه ماهيان Anabantoid fishes مي باشد. در پشت سر اين ماهي عضوي قرار دارد که عضو مارپيچ ناميده مي شود.اين عضو مارپيچ يک ريه ابتدايي ميباشد که مقداري از هوا را کشيده و اکسيژن را از آن جذب مي کند. از آنجا که فايتر يک ماهي استوايي است احتياج دارد که گرم نگهداري شود واز چيزهايي که ممکن است آب را سرد کند دور کنيد.پرورش و نگهداری : همانطور كه پیش تر اشاره كردم ماهیان نر این گونه را می توان با توجه به رنگ…

گلدفیش

گلد فیش یکی از پرطرفدارترین ماهی های زینتی است. گونه‌هایی از ماهیان کله‌شیری نظیر گونه دم مجزا و گونة پشت صاف بدون باله پشتی دارای بیشترین مشکلات در نگهداری و مراقبت می‌باشند.به نظر می‌رسد نژادهای برتر با یک روش تکثیر و پرورش می‌یابند و تکثیر آنها تنها راه برای ازدیاد نژادها با ویژگیهای مخصوص بخود می‌باشد.داشتن گلدفیش به عنوان حیوان خانگی بسیار خوب است.اگر چه تا به حال به این موضوع دقت نشده ولی گلدفیش ها به مراقبت نیازدارند و به تازگی به دنبال بهترین راه برای رشد و پرورش گلدفیش هستیم.اگر به دنبال پرورش گلدفیش هستید یا آن را…

گیاهان

از مهمترین پایه های یک آکواریوم زنده و شاداب گیاهان آن بشمار می روند.گیاهان آکواریومی علاوه بر این که چرخه آب را تکمیل می کنند ، زیبایی فوق العاده ای به آکواریوم ما می بخشتند، برگهای گیاهان مامن خوبی برای ماهیها بوده و محل مناسبی برای تخم ریزی آنها محسوب می شود، بچه ماهیها براحتی لابلای برگها و شاخه ها پنهان شده و از خطر خرده شدن توسط سایر ماهیها در امان می مانند. ریشه گیاهان فضولات ماهیها را که ممکن است پس از چندی فاسد شده و آب آکواریوم را آلوده کند،جذب می کنند.

نئون تترا

ماهیان نئون تترا به طور کلی صلح جو هستند ولی بهتر است در دسته های ۶ تا ۱۰ تایی نگهداری شوند. این ماهی به قدری نجیب و آرام است که به راحتی طعمه ماهیان گوشت خوار می گردد. این ماهی کوچک و زیبا را بهتر است در آبی که کمی اسیدی است نگهداری نمایید و از سنگ هاو ماسه های مشکی و تیره در بستر آن بهره ببرید . نور آک.واریوم تتراها بهتر است کم باشد تا تاثیری بر جلوه گری آنها نداشته باشد . در آکواریوم تتراها نباید از فیلتر های قوی استفاده نمود چون بارها دیده شده است…

آروانا

ماهی آروانا جزو ماهیان گران قیمت و بسیار زیبا و از دسته ماهی های بزرگ آکواریوم محسوب میشه و جالب ترین نکته در مورد این ماهی اینه که متعلق به عصر ژوراسیک و زمان ماقبل تاریخ و بازمانده دوران دایناسورها است . این ماهی در رنگهای نقره ای و سفید و مرواریدی و طلایی و قرمز و سیاه دیده میشه با پولکهای درشت درخشان و ارزش خیلی زیادی داره و انواع بزرگ اون تا چند هزار دلار هم قیمت دارند. آروانا به حالت شیمیایی آب نیاز خاصی ندارد و دمای آب 28 تا 30 درجه برای این ماهی مناسب است.رنگ…

گلدفیش

گلد فیش یکی از پرطرفدارترین ماهی های زینتی است. گونه‌هایی از ماهیان کله‌شیری نظیر گونه دم مجزا و گونة پشت صاف بدون باله پشتی دارای بیشترین مشکلات در نگهداری و مراقبت می‌باشند.به نظر می‌رسد نژادهای برتر با یک روش تکثیر و پرورش می‌یابند و تکثیر آنها تنها راه برای ازدیاد نژادها با ویژگیهای مخصوص بخود می‌باشد.
داشتن گلدفیش به عنوان حیوان خانگی بسیار خوب است.اگر چه تا به حال به این موضوع دقت نشده ولی گلدفیش ها به مراقبت نیازدارند و به تازگی به دنبال بهترین راه برای رشد و پرورش گلدفیش هستیم.اگر به دنبال پرورش گلدفیش هستید یا آن را به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری می کنید یا از روی کنجکاوی گلدفیش نگهداری می کنید این بحث به شما کمک می کند تا گلدفیش سالم وشادی داشته باشید.

شاید گلدفیش اولین ماهی نگهداری شده در آکواریوم باشد ، بطوریکه آنها را حتی چند هزار سال پیش هم نگهداری می کرده اند . اما اگر در شرایط مناسب نگهداری شوند تا 20 سال و حتی بیش تر هم عمر می کنند .
گلدفیشها رنگهای متنوعی داشته و در شكل باله و فرم بدن و فرم چشم و .... تفاوتهایی با یكدیگر دارند.شاید شناسایی انواع مختلف و طبقه بندی آنها به راحتی امكان پذیر نباشد خصوصا كه دائما انواع جدیدی با در هم آمیختن ن‍ژادی گونه های موجود بوجود می آیند.گلدفیشها را بر اساس شش معیار میتوان طبقه بندی کرد که عبارتند از :مشخصات سر
شکل چشمها
شکل بدن
نوع فلس
نوع باله پشتی
نوع باله دمی
شاید یكی از مناسبترین روشها برای شناسایی و طبقه بندی انواع گلدفیشها این باشد كه آنها را بر اساس شكل و نوع باله هایشان و خصوصا باله دمی طبقه بندی كنیم . از این نظر میتوان مهمترین انواع موجود را به شكل زیر طبقه بندی كنیم.
گلد فیش ها به 6 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:
1-  گلد فیش هایی با بدن بلند و دم های کشیده ( تک دم )
2-  گلد فیش هایی با بدن کوتاه و دم های دو لایه ( ورقه ورقه )
3-  گلد فیش هایی با بدن گرد ، یک باله ی پشتی و دم های چند لایه
4-  گلد فیش هایی با بدن بیضی شکل و دم پنکه ای
5-  گلد فیش هایی با دم های چند لایه و بدون باله پشتی
6-  گلد فیش هایی با بدن های کوچک و دم دو تایی

توصیه هایی برای مراقبت از این ماهی:
مخزن مورد نیاز و مراقبت

1.تانکی با سایز مناسب انتخاب کنید.برای هر یک از گلدفیش ها 10 گالن قرار دهید(به یاد داشته باشید گلدفیش ها 10 تا 12 اینچ و حتی بیشتر رشد می کنند).در آخر نیز 10 گالن اضافی در نظر بگیرید.
1.برای مثال برای یک گلدفیش 20 گالن و برای 2 گلدفیش 30 گالن و برای 4 گلدفیش 50 گالن و به همین ترتیب فضا در نظر بگیرید.
2.برای ماهیان کوچک می توانید تانک کوچک تری در نظر بگیرید ولی به زودی باید سایز تانک را بزرگ تر کنید.
2.استفاده از شن هایی که در گلوی ماهی گیر نکند.از شن های بزرگ یا بسیار کوچک استفاده کنید.شن های درشت بهتر است زیرا در زمان بازی با شن ها یا زمانی که بین شن ها به دنبال غذا می گردند در گلوی آنها گیر نمی کند.
1.قبل از اضافه کردن شن مطمئن شوید که شن ها تمیز هستند.حتی اگر شن را تازه و جدید خریدید حتما یک روز آن را درون آب قرار دهید تا تمیز شود و ناخالصی های آن خارج شود و مطمئن شوید برای محیط زندگی ماهی مشکلی ایجاد نمی کند.
3.از داشتن منظره و روشنایی در تانک خود مطمئن شوید.اگر در تانک گلدفیش فقط شن باشد ماهی شما زیاد خوشحال نیست.همچنین گلدفیش به روشنایی علاقه دارد سعی کنید روزانه 12 ساعت روشنایی برای آنها فراهم کنید.
1.در تانک خود به فکر داشتن کنده و صخره و گیاه مصنوعی باشید.کنده و صخره به ماهی کمک می کند فضای برای بازی و مخفی شدن داشته باشد و گیاه مصنوعی مشکل درشد زیاد گیاه طبیعی را ندارد.
2.از سوی دیگر گیاه طبیعی کمک می کند تا میزان آمونیاک و نیتریت و نیترات حاصل از پسماند ها و کثیفی ها کاهش یابد.
3.دقت داشته باشید که دکوراسیون ایجاد شده تو خالی نباشد که فضایی برای رشد باکتری ها به وجود می آید.و همچنین دکوراسیون دارای قسمت های تیز نباشد چون با برخورد ماهی به آن خراش و آسیب دیدگی ایجاد می کند.
4.بهتر است برای گلدفیش ها از لامپ فلوئورسنت استفاده کنید.لامپ های هالوژنی و رشته ای نیز خوب است.توجه داشته باشید که به گلدفیش ها نور زیادی بدهید زیرا آنها عاشق نور هستند.
4.داشتن یک فیلتر.فیلتر کمک می کند تا پسماندهای آب به وسیله باکتری های مفید تجزیه شوند،باقیمانده غذا ها و فضولات ماهی ها را جذب می کند،بوی آب را جذب می کند،از تغییر رنگ آب جلوگیری میکند و مواد معدنی و آلی را جذب می کند.داشتن آبی تمیز و سالم به وسیله فیلتر کمک می کند تا ماهی سرحال و شادی داشته باشید.3 نوع فیلتر معروف وجود دارد:
1.فیلتر هنگ آن : این فیلتر در لبه تانک وصل می شود و آب را به داخل می کشد و بعد از تصفیه بیرون می ریزد.این فیلتر بسیار معروف است و قیمت مناسبی دارد وکارکرد مناسب و خوبی دارد.
2.فیلتر سطلی : این فیلتر در زیر تانک وصل می شود و به وسیله یک سری لوله جریان آب به فیلتر را ایجاد می کند.این نوع فیلتر بسیار بی صدا است و کارایی بالایی دارد ولی قیمتش نسبت به هنگ آن بیشتر است
3.فیلتر های سطلی و سامپ دست ساز که آب به وسیله اورفلو برای تصفیه خارج می شود.این فیلتر بزرگ تر از هنگ آن و سطلی است و معمولا برای تانک های بزرگ تر از 50 گالن استفاده می شود.
5.قبل از ورود گلدفیش ها حداقل یک ماهی برای ایجاد سیکل استفاده کنید.ماهی آمونیاک تولید میکند و چرخه آغاز می شود و با تولید باکتری ها کامل می شود و محیطی مناسب برای گلدفیش ها ایجاد می شود.متاسفانه تعداد زیادی ماهی بدو ورود به آکواریوم بر اثر مسمومیت آمونیاک و نیترات می میرند.
هزینه نگهداری و تغذیه
1.تعویض آب.اگر برای هر ماهی 10 گالن قرار داده اید هر هفته میزان 10 تا 25 درصد آب را تعویض کنید.اگر از فیلتر استفاده نمی کنید دو بار در هفته آب را تعویض کنید.
2.تمیزکردن تانک.حداقل هر دو هفته یکبار تانک را تمیز کنید.فیلتر توانایی تمیز کردن تمام فضولات گلدفیش را ندارد و تمیز کردن شما باعث می شود گلدفیش ها سالم و خوشحال باشند.
1.زمان تمیز کردن تانک ماهی ها را خارج نکنید.از وسیله ای برای مکش بین شن ها استفاده کنید تا محیط زندگی گلدفیش ها را خراب نکنید.اگر به هر دلیلی مجبور به خارج کردن ماهی ها شدید استفاده از ظرف پلاستیکی را جایگزین استفاده از تور کنید.تور به راحتی می تواند به پولک ماهی آسیب وارد کند.اگر مجبور به استفاده از تور شدید قبل از استفاده آن را خیس کنید.
2.میزان آمونیاک و نیتریت و PH را اندازه گیری کنید.میزان آمونیاک و نیتریت باید صفر باشد و میزان PH بین 6.5 تا 8.25 خوب است.
3.صابون برای ماهی ها مضر است و آنها را سریعا می کشد پس تانک را به وسیله صابون نشویید.همچنین آب شیرا را مستقیم به تانک وارد نکنید آب آشامیدنی برای گلدفیش ها مفید نیست و با استفاده از مکمل های خاص گلدفیش استفاده کنید.
3.تغذیه.روزانه به میزان یک تا سه بار به ماهی ها غذا دهید.به آنها بیش از حد غذا ندهید.همیشه از کاتالوگ مواد غدایی استفاده کنید.گلدفیش ها به راحتی زیاد غذا میخورند و همین باعث مرگ آنها می شود.همیشه کم غذا دادن بهتر از زیاد غذا دادن است.
1.همانند انسان ها گلدفیش به تنوع غذایی نیاز دارد.در بیشتر موارد به گلدفیش ها پولکی و پلیت بدهید همچنین در بعضی موارد به آنها غذای زنده مانند آرتمیا و غذای یخ زده مانند کرم خونی یا لارو پشه بدهید.
2.به گلدفیش ها به گونه ای غذا دهید که در 5 دققه خورده شود غذای اضافی را خارج کنید.بیشترین علت مرگ در گلدفیش به دلیل پرخوری است.
3.به گلدفیش ها در زمان معین غذا دهی داشته باشید.مکان غذا دهی نیز باید مشخص باشد.
4.تغییر دما.اجازه دهید تا با تغییر فصل دما نیز تغییر کند.گلدفیش ها به دمای بالای 24 درجه علاقه ندارد اما با تغییر فصل علاقه به تغییر دما بین 15 تا 20 درجه دارند و توجه داشته باشید گلدفیش در دمای پایین تر از 10 تا 14 درجه غذا نمیخورند.
نکات :
-تانک را به صورت منظم تمیز کنید.برای تانک های بزرگ ماهی یکبار و برای تانک های کوچک تر و ظروف تعداد را بیشتر کنید.
-ماهی به راحتی تا 2 هفته بدون غذا زنده خواهند بود پس اگر یک یا چند بار فراموش کردید به آن ها غذا دهید نگران نباشید برای آنها زیاد خطرناک نیست.
-اگر گلدفیش شما سالم به نظر نرسید تمیز کردن تانک را بیشتر انجام دهید و غذا را در زمان معین به آنها دهید اگر مشکل حل نشد در فروم ها و مقالات جستجو کنید و یا ماهی را به دام پزشکی یا ماهی فروشی برده تا شاید بتوانند به شما کمک کنند.
-گلدفیش سالم دارای فلس های درخشان و باله پشتی کاملا باز است.
-هرگز برای گلدفیش ها از جام استفاده نکنید.شکل دایره ای باعث می شود گلدفیش گیج شود و همچنین فضای کافی برای آن موجود نیست.به فیلم ها توجه نکنید و فکر کنید که کافی است ماهی را در جام قرار دهید.دیدن فیلم یا خواندن کتاب به این معنا نیست که تنها راه نگهداری گلدفیش درون جام است.
-گلدفیش عاشق رژیم غذایی متنوع است.سعی کنید حداقل سه گونه غذای مقوی در اندازه مناسب در نظر بگیرید و دو بار در هفته به آنها غذای زنده و منجمد بدهید.آن ها همچنین از خوردن سبزیجات مانند خیار که 30 ثانیه در ماکروویو پخته لذت می برند.
-دقت کنید زیاد به آنها غذا ندهید.در ابتدا به ازای هر ماهی تقریبا 5 پولک بدهید بعد از مدتی خودتان متوجه می شوید مقدار غذا چقدر باید باشد.
-گلدفیش ها گاهی شن را در داخل دهان می کنند اگر چنین چیزی را دیدید نگران نباشید آنها معمولا شن را خارج می کنید ولی سعی کنید شنی خرید کنید که ماهی نتواند آن را داخل دهان کند.
-اگر ماهی شما غذا را بیرون می دهد دلیل آن خوردن غذای بیش از حد است.
-برای گرفتن ماهی همیشه تور های بزرگ و کوچک داشته باشید.
-نخود فرنگی که به مدت 10 ثانیه پخته شده کمک می کند تا ماهی سالم تر بماند.برای اطمینان حاصل کردن از راحت بودن برای خوردن پوست آن را بگیرید.
-ماهی حافظه ثانیه ای ندارد.شما می توانید ای را ثابت کنید مخصوصا در زمانی که درب غذای آن ها را باز می کنید سریعا به بالای آب شنا می کنند.بسیاری از ماهی ها باهوش هستند حتی گونه هایی از سیچلاید ها به اندازه کودک 5 ساله باهوش هستند.
-غذای اضافی به ماهی ها ندهید.
-بعضی از گونه های گلدفیش برای تنظیم دما به بخاری نیاز دارند.
توجه :
گلدفیش ها زیاد رشد می کنند آنها حدود 20 سانتی متر می شوند و بعضی گونه ها به 15 سانتی متر می رسد و حدود 15 تا 30 سال زندگی می کنند.متاسفانه سالانه تعداد زیادی گلدفیش بخاطر نگهداری غیراصولی و ظروف بد(جام) می میرند.با ماهی های خود مهربان باشید.
-شن و ماسه موجود در تانک کمک می کند تا زمان تعویض آب از باقی ماندن گاز های متراکم و گاز های مضر جلوگیری کند.
-توجه داشته باشید که گلدفیش ها به راحتی هر چیزی را می خورند پس نمی توان آن ها را در تانک گیاهی قرار داد.
-گلدفیش ها را در جام و ظرف های کوچک نگهداری نکنید.